środa, 30 marca 2011

Depilacja zbędnego owłosienia

Gładka skóra bez jednego włoska to marzenie wielu kobiet,zwłaszcza wiosną i latem.
Nadmierne owłosienie jest dużym problemem kosmetycznym. Przeważnie jest to typowy defekt kosmetyczny występujący rodzinnie - genetycznie.
Przyczyną nadmiernego owłosienia mogą być również zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania związane z zaburzeniem funkcjonowania nadnerczy, nadmierną produkcją androgenów lub wrażliwością mieszków włosowych na androgeny.
Często u kobiet spotykamy owłosienie typu męskiego, występujące na plecach, klatce piersiowej, brzuchu czy twarzy. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne dotyczące nadnerczy, przysadki,podwzgórza i gonad.
Inną przyczyną nadmiernego owłosienia mogą być choroby nowotworowe. Wtedy przed każdą depilacją w domu lub w gabinecie konieczna jest konsultacja lekarska.
Obecnie współczesne kobiety pozbywają się włosków nie tylko z nóg ,ale pewnych rejonów ciała,  co związane jest nie tylko z kanonem mody, ale również względami higienicznymi.
Metod usuwania zbędnego owłosienia jest wiele. Najlepiej w  gabinecie kosmetycznym dobrać odpowiednią
metodę aby skutecznie usunąć włoski .
Najpopularniejszą metodą, bezbolesną i ekonomiczną jest golenie żyletką lub golarką. Niestety  efekt gładkiej skóry utrzymuje się kilka dni, a po krótkim czasie włoski odrastają bardzo szybko. Skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku, często pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Podczas golenia łatwo też o przeniesienie bakterii z mieszków  włosowych.
Jedną z najnowszych metod, a zarazem bardzo bezpieczną jest  enzym - trypsyna. Enzym ten wnika do mieszków włosowych, niszczy białko komórek i zatrzymuje odrost włosa.
Zabieg ten najlepiej wykonać po depilacji woskiem, kiedy mieszki włosowate są otwarte i chłonne.
Ze względu na duże koszty zabiegu jest on najczęściej uzupełnieniem np.woskowania na twarzy [wąsik, broda] lub bikini, pachy.
Inną metodą usuwania zbędnego owłosienia jest  fotoepilacja - usuwanie włosków światłem.
Aparatów do fotoepilacji  jest obecnie wiele, ale zabiegi niekoniecznie nadają się dla każdego. Przed podjęciem decyzji o takim zabiegu należy dokładnie przeprowadzić wywiad, poinformować o ryzyku  i skutkach ubocznych, pielęgnacji  przed i po zabiegu.
Zabiegi usuwania zbędnego owłosienia laserem są obecnie najskuteczniejszym zabiegiem epilacji ale nadal bardzo kosztownym.
Profesjonalną metodą usuwania włosków jest również elektroliza- metoda blend z wykorzystaniem prądu galwanicznego i termolizy. Metoda ta jest bardzo czasochłonna i bolesna,nadaje się raczej do małych powierzchni jak broda, podbródek .itp.
Z mojego wieloletniego doświadczenia polecam usuwanie zbędnego owłosienia woskiem.
Mamy trzy rodzaje wosku depilacyjnego - gorący, ciepły i zimny.
W gabinetach kosmetycznych najczęściej stosuje się woski do podgrzania. Są one mieszanką żywicy i wosku z dodatkiem miodu, wosku pszczelego, dodatków roślinnych jak azulan i rumianek.
Podgrzany ciepły wosk nakłada się szpatułką na owłosioną skórę, a następnie "zrywa" specjalnymi paskami.
Mimo, że metoda ta nadaje się do usunięcia różnego rodzaju zbędnego owłosienia to należy pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonania tego zabiegu jak;
                 - stany zapalne i ropne skóry
                 - blizny
                 - łuszczyca
                 - cukrzyca
                 - zapalenie żył
                 - żylaki
                 - epilepsja
                 - rany i ubytki na skórze
                 - słaba krzepliwość krwi
                 - stwierdzone uczulenie na wosk
                 - zaawansowana ciąża
Ciepłym woskiem można usuwać zbędne owłosienie nie tylko z nóg, ale również z twarzy, pach, strefy bikini.
Stosowanie zimnego wosku w gabinecie uważam za dość kłopotliwe. Trudno go rozsmarować, z braku ciepła pory się nie rozszerzają, zabieg jest bolesny, a włoski się łamią i nie wszystkie są usunięte.
Ostatnio zawitała do Europy i do nas również, depilacja zbędnego owłosienia tzw. pastą cukrową.
Jest to mieszanka z cukru, wody, soku z limonki i ziół. Ta metoda depilacji jest mniej bolesna niż woskiem, ale pasta musi być nakładana kilka razy na to samo miejsce, bo przykleja się tylko do samych włosków i nie zrywa warstwy naskórka. Włoski są całkowicie usunięte, nie występuje zapalenie przymieszkowe, podrażnienia skóry czy prawdopodobieństwo poparzenia. Z takiej formy depilacji powinny korzystać osoby cierpiące na żylaki lub mające rozszerzone naczynia krwionośne.
Domowym  sposobem na usunięcie zbędnego owłosienia są kremy depilujące. Jednak często są powodem alergii, podrażnień, swędzenia i zaczerwienienia. A ciągłe nakładanie kremu powoduje nadmierne wysuszenie skóry.
W czasie urlopu lub podróży służbowej  włoski można usunąć gotowymi paskami dostępnymi w drogeriach.
Depilacja równocześnie pełni funkcję peelingu dlatego zaleca się w domu używanie preparatu łagodząco -chłodzącego.
Mimo tylu metod usuwania zbędnego owłosienia, należy być świadomym, że żaden sposób nie zapewni trwałego usunięcia włosków, ale ich zredukuje i opóźni odrost.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz