wtorek, 25 stycznia 2011

Pielęgnacja skóry zimą

Zimą silny wiatr i ostry mróz powodują, że nasze skóra przeżywa silny stres. Gwałtowne zmiany temperatur są przyczyną zaczerwienia, pieczenia, przesuszenia, nie tylko skóry twarzy, okolic oczu i ust, ale również dłoni. Pomimo, że niska temperatura dla twarzy jest korzystna, ponieważ pobudza krążenie, poprawia napięcie i odmładza to koniecznie teraz trzeba o nią zadbać.
Gruczoły łojowe im jest zimniej to wolniej pracują. Płaszcz ochronny skóry staje się cieńszy, skóra jest mniej elastyczna i łuszczy się. Z powodu zimnego powietrza skóra traci wilgotność prawie dwa razy szybciej niż latem, a działanie mrozu naraża skórę na odmrożenia, wysuszenie i podrażnienie. Skóra bardzo nie lubi zmiany temperatur, przeżywa szok gdy naczynia krwionośne rozszerzą się w ciepłym pomieszczeniu, a obkurczają się w niskiej temperaturze. Wtedy to nietrudno o popękane naczyńka z powodu zaburzenia gry naczynioworuchowej. 
Zimą podstawą do pielęgnacji cery powinny być kremy tłuste i odżywcze. Nowoczesne kremy na zimę mają lekką konsystencje i szybko się wchłaniają ze względu na ich formuły, np. woda w oleju. Z powodzeniem można je stosować pod makijaż, który będzie dodatkową warstwą ochronną. Jednak zawsze trzeba dobierać kosmetyki odpowiednie do swojego typu skóry. 
Innych kosmetyków potrzebuje skóra sucha, naczyniowa a jeszcze innych wrażliwa. Do pielęgnacji skóry suchej używaj kremy zawierające oleje roślinne, emolienty, oleje mineralne oraz substancje nawilżające. Do skóry naczyniowej potrzeba oprócz lipidów, filtrów, substancji nawilżających, także składników uszczelniających kruche naczynia jak kasztanowiec, arnika, ginko i witaminę C. Kosmetyki do wrażliwej skóry powinny być bardzo delikatne, zawierać mało składników, aby ryzyko podrażnienia było niewielkie. Kosmetyki te muszą szczelnie pokrywać ten rodzaj skóry ale oddychać razem z nią. 
Gdy uprawiasz sporty zimowe - narty, łyżwy używaj kremów, które mają napis ''formuła polarna'' tzn. że skóra może być narażona nawet na -20 stopni.
Oprócz ochrony twarzy trzeba pamiętać o ustach i dłoniach. Ochroną dla spierzchniętych ust będą produkty na bazie olejów roślinnych, wazeliny, gliceryny, alantoiny, witamin i filtrów przeciwsłonecznych. Dłonie, które są pozbawione natłuszczających gruczołów łojowych potrzebują również pielęgnacji i ochrony. Dlatego właśnie przez cały rok noś przy sobie krem do rąk.
Wszystkie kosmetyki a szczególnie dla osób uprawiających sport powinny zawierać filtry UVA i UVB, aby chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Świetnie chronią skórę również fluidy, a zwłaszcza te bardziej kryjące w sztyfcie lub kompakcie.
Lepszą stroną zimy jest to, że jest to idealny czas na zabiegi medycyny estetycznej, peelingi, makijaże permanentne ponieważ dni są krótsze a nasłonecznienie mniejsze, więc to warunki sprzyjające.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz