poniedziałek, 14 marca 2011

PRZEBARWIENIA SKÓRY

Każda kobieta, niezależnie od wieku,  marzy o ładnej, gładkiej i zdrowej skórze. Te panie które odziedziczyły po mamie, babci ładne skóry, nie muszą poświęcać wiele czasu i nakładów finansowych aby świetnie wyglądać.
Jednak duża grupa osób narażona jest na ryzyko powstania defektów kosmetycznych takich jak np. przebarwienia. Są one jednym z najczęstszych problemów kosmetologicznych i niestety jednym z najtrudniejszych do usunięcia.
Wielu uważa, że piegi są dumą ich posiadania, są seksowne i prowokacyjne. ALE duże brązowe plamki pigmentacyjne są niestety czymś bardzo szpecącym.
Skóra stanowi barierę ochronną, osłaniając organizm człowieka przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Skóra jest narządem o złożonej budowie przystosowanej do pełnienia różnych funkcji.
W warstwie podskórnej naskórka znajdują się komórki barwników - melanocyty, zawierające naturalny barwnik skóry melaninę, który z kolei odpowiada za kolor skóry, włosów i tęczówki oka.
Zaburzenia syntezy i rozmieszczenia melaniny powodują powstawanie na skórze przebarwień.
Większość przebarwień na skórze to przebarwienia wrodzone lub najczęściej nabyte, które są następstwem zmian zapalnych, przewlekłych ekspozycji na słońce, działania pewnych leków, kosmetyków, urazów i skaleczeń.
Przebarwienia mogą być również objawem różnych schorzeń, np.zapalenia przydatków, chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy. Często pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych występujących w okresie ciąży czy menopauzy.
Najczęściej spotykane rodzaje zaburzeń hiperpigmentacyjnych to: piegi, ostuda, plamy soczewicowate, również starcze, rogowacenie słoneczne barwnikowe,brodawki łojotokowe,przebarwienia polekowe i inne.
Przebarwienia są powodem flustracji wielu kobiet, bo nawet rozjaśnione i usunięte mają skłonność do nawrotów wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Brązowe plamki na twarzy i dłoniach najczęściej pojawiają się mniej więcej od 40 roku życia. Są to plamki tzw. posłoneczne, bo pojawiają się w miejscach najczęściej wystawianych na działanie promieni słonecznych.  Ciemne plamy na czole, skroniach i policzkach mogą być objawem zmian hormonalnych, jakie mogą wystąpić w okresie ciąży lub zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Przebarwienia takie najczęściej znikają po urodzeniu dziecka. Jeśli powodem plam jest przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, powinno się je odstawić. Bezwzględnie trzeba pamiętać o ochronie takiej skóry przed działaniem promieni słonecznych stosując kremy z wysokim filtrem.
Zabiegi usuwania plamek pigmentacyjnych są bardzo trudnym zadaniem, zarówno domowymi sposobami jak i w gabinecie. Obecnie w gabinetach kosmetycznych wykonuje się dużo zabiegów w celu rozjaśnienia lub całkowitego usunięcia plamek. Wybór rodzaju zabiegu zależny jest od charakteru patologicznych przebarwień, ich przyczyny i głębokości na jakiej jest nadmiar barwnika. Dobrą metodą usuwania przebarwień może być laser, kwasy owocowe, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne i krioterapia.
Dodam że złuszczanie naskórka jest nie tylko dobrym sposobem na jednolity koloryt skóry, ale niezwykle istotnym elementem w pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Następuje stymulacja i odnowa naskórka, poprawia się jędrność elastyczność i gładkość skóry.
W pielęgnacji domowej można stosować kremy wybielające, które zawierają retinoidy lub hydrochinon.
Kuracje takie trwają czasem około 6-8 miesięcy i nie wolno je stosować na własną rękę, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.
Najważniejszą metodą postępowania z przebarwieniami jest profilaktyka.
Powinnyśmy robić wszystko aby zapobiec powstawaniu zmian na skórze. Należy przez cały rok [nie tylko latem] chronić skórę przed promieniowaniem kremami z wysokim filtrem. W okresie od jesieni do wiosny filtry nie niższe niż 25 a latem powyżej 30. Kremy z filtrem nakładać co 2, 3 godziny [w okresie letnim] a jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną w ogóle unikaj słońca.
Pomimo wprowadzania coraz bardziej skutecznych metod walki z przebarwieniami, nie ma w pełni bezpiecznych i skutecznych zabiegów leczenia przebarwień umiejscowionych w skórze właściwej.
I chociaż nie uda się nam całkowicie usunąć przebarwień, to plamki są na tyle jasne, że można zatuszować je lekkim makijażem.
                       POWODZENIA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz